Menu Zamknij

     

Bezpieczeństwo w żłobku – W stosunku do dzieci w żłobku mają zastosowanie specjalne przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Celem nadrzędnym jest zapewnienie im bezpiecznych warunków, a więc uniknięcie sytuacji wypadkowych w 3 obszarach:

  • Budynki, wyposażenie, urządzenia zewnętrzne, place zabaw
  • Sytuacje codzienne
  • Edukacja w zakresie bezpieczeństwa i aktywności fizycznej

Bezpieczeństwo budowlane może być sprawdzone na podstawie dokumentów ubezpieczeniowych oraz norm DIN. Celem jest tu minimalizacja ryzyka skaleczenia oraz wypadku tak bardzo jak to możliwe.  Zabezpieczone powinny być zatem wszelkie urządzenia elektryczne, wtyczki, drzwi, okna, pomieszczenia kuchenne, wejścia do i z budynku itd. Codzienna organizacja pracy w placówce powinna przebiegać tak, aby jej działanie nie stwarzało sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Personel powinien być podzielony według wieku oraz poziomu zaawansowania dzieci. Praktykanci nie powinny wykonywać wszystkich prac, tak jak robią to wykształceni i doświadczeni opiekunowie. Pierwsza pomoc powinna zostać udzielona możliwie w jak najkrótszym czasie. Na wyposażeniu winna znaleźć się apteczka oraz materiały opatrunkowe. Gdy dzieci stają się sprawniejsze ruchowo, małe wypadki (takie jak kuksańce itd.) zdarzają się zazwyczaj rzadziej niż w przypadku maluchów.

Szczególne środki ostrożności przy dzieciach poniżej 3 lat

Aby zapewnić dzieciom bezpieczną zabawę w ogrodzie, zwłaszcza w przypadku grup mieszanych żłobkowo – przedszkolnych, należy przestrzegać odpowiednich regulacji:

  • Zjeżdżalnie i wysokie zabawki – odległość pomiędzy pierwszym stopniem/schodkiem a pierwszą platformą do zabawy powinna wynosić 40 cm
  • Podesty i rampy wież powinny być od wysokości zeskoku 60 cm wyposażone w balustrady
  • Huśtawki dla najmłodszych dzieci powinny być odpowiednio oddzielone od huśtawek dla starszych (bez zabezpieczenia), nie powinny być również montowane obok siebie

Przydatne akcesoria do zabezpieczenia elementów wyposażenia sali:

Pełna oferta wyposażenia do żłobka dostępna w sklepie on-line na www.wehrfritz.pl

Posted in Poradnik, Potrzeby, Wyposażenie żłobków