Menu Zamknij

ROZWÓJ RUCHOWY W ŻŁOBKU

Rozwój motoryki jest bardzo ważny dla prawidłowej sprawności fizycznej oraz ogólnego funkcjonowania dziecka. Jeśli przebiega bez zakłóceń, stanowi doskonałą bazę do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej czy koordynacji wzrokowo- ruchowej.

Motoryka nie jest nam dana wraz z urodzeniem. Aby sprawność ruchowa mogła się nieustannie poprawiać,  niezbędne jest jej wykształcanie poprzez nieustanny, swobodny ruch.

Aby prawidłowo stymulować rozwój ruchowy dziecka należy skupić się na tym, co najważniejsze. W tym przypadku priorytetem jest motoryka duża, czyli rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej. Dopiero wtedy można dokonać następnego kroku, czyli przejścia do rozwoju motoryki małej.

Nigdy więcej dziecko nie uczy się tak wiele w tak krótkim czasie, jak w pierwszych trzech latach życia! Od odruchów kontrolowanych noworodka po żywiołowego, pełzającego brzdąca, do niezależnego wszędobylskiego krasnala: te niezmiernie ważne etapy rozwoju wymagają empatii oraz wsparcia ze strony opiekunów. Dzieci rodzą się z naturalną chęcią poruszania się. My, jako dorośli, musimy tylko zapewnić im odpowiednie warunki, aby mogły ją umiejętnie wykorzystać! To takie proste!

Silke Storch-Schöbinger
(Pedagog, Wykładowca psychomotoryki dla dzieci poniżej 3 lat)

Poniższe urządzenia i zabawki zostały starannie zaprojektowane z myślą o najmłodszych dzieciach, ich umiejętnościach oraz potrzebach:

      

KLOCKI PIANKOWE

O zaletach klocków nie trzeba się rozpisywać. Wszyscy wiedzą, jak wiele ważnych funkcji pełnią one w rozwoju młodego człowieka. Klocki piankowe to duża, a jednocześnie bezpieczna alternatywa dla klocków tradycyjnych, przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Maluchy mogą dzięki nim tworzyć niezliczoną ilość konstrukcji, a przy tym poznawać kolory i kształty oraz rozwijać wyobraźnię przestrzenną.

Zestawy klocków i kształtów piankowych do żłobka dostępne są  TUTAJ

HUŚTAWKI I BUJAKI

Dzieci uwielbiają się huśtać i bujać.  Bujanie zapewnia dziecku dużo frajdy, ale i spełnia kilka istotnych funkcji w rozwoju młodego człowieka, m.in.:

  • Uspakaja i wycisza
  • Daje poczucie bezpieczeństwa
  • Rozwija wyobraźnię przestrzenną
  • Wzmacnia mięśnie całego ciała
  • Wspomaga proces koncentracji, uwagi i uczenia się
  • Wpływa na rozwój systemu nerwowego

  

Bujak Rącza Renia przeznaczony jest dla dzieci już od 1,5 roku życia.  Zabawka została skonstruowany tak, aby zapewnić 100% stabilności i bezpieczeństwa nawet najmłodszym maluchom, niezależnie od tego, czy dziecko stoi czy siedzi. Całość opiera się na szerokich płozach, dzięki czemu wywrócenie staje się niemożliwe. Dodatkowe wsparcie zapewniają uchwyty, zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej. Dwa gumowe profile uniemożliwiają zakleszczenie się delikatnych paluszków dziecka. Konstrukcja bujaczka wykonana została z najwyższej jakości, litego drewna bukowego. Maksymalne dopuszczalne obciążenie to aż 50kg.

Bujak Rącza Renia dostępny TUTAJ

JEŹDZIKI I POJAZDY

Jeździki to pierwsze pojazdy dla maluszków, które jeszcze nie do końca radzącą sobie z pewnym chodzeniem. Będą one także doskonałą formą zabawy dla dzieci starszych.

Jeździki z serii OWADY przeznaczone są już dla najmłodszych maluchów, a więc dzieci poniżej 3 lat. Biedronka i pszczółka przyciągają wzrok nie tylko swoim niezwykłym designem ale i kompaktowym rozmiarem. Są bardzo zwrotne, a zarazem stabilne. Konstrukcja wykonana została z wysokiej jakości drewna, zaś wygodne siedzisko z pianki posiada obicie z wytrzymałej skóry ekologicznej, dzięki czemu zabawki łatwo można utrzymać w czystości.

 

Jeździk żłobkowy Biedronka: dostępny TUTAJ       Jeździk żłobkowy Pszczółka: dostępny TUTAJ

Kubełkowe jeździki to bezpieczne, a zarazem łatwe w obsłudze pojazdy przeznaczone dla dzieci od 1-go do 6-go roku życia. Wysokogatunkowe tworzywo sztuczne zapewni trwałość i długość użytkowania. Dla ułatwienia przechowywania, drążek kierownicy można schować do środka, a pojazdy ustawić piętrowo – jedno na drugim. Maksymalne dopuszczalne obciążenie to 50 kg.

Jeździk żłobkowy Straż pożarna – dostępny TUTAJ         Jeździk żłobkowy Taxi – dostępny TUTAJ

     

ŁUK WPINACZKOWY to wielofunkcyjny przyrząd o różnorodnym zastosowaniu. Może służyć jako huśtawka, most, ślizgawka czy barierka. Znajdzie zastosowanie w różnych grach ruchowych. Zdejmowana mata wypełniona została pianką i pokryta ekoskórą, dzięki czemu jest niezwykle łatwa w utrzymaniu. Dodatkowo można ją wykorzystać jako leżankę.
Łuk wykonany został z najwyższej jakości drewna brzozowego i jest zgodny z normą DIN 913:2009. Produkt idealnie sprawdzi się jako element wyposażenia w żłobku czy przedszkolu.

Łuk sensoryczny dostępny on-line TUTAJ

  

ŚCIANKI WSPINACZKOWE – Dzieci uwielbiają się wpinać! Zestaw ścianek wspinaczkowych „Miasto” został skonstruowany specjalnie dla najmłodszych. Dzięki temu wspinać mogą się już dzieci w żłobku! Więcej informacji o systemach wspinaczkowych znajdziesz TUTAJ

       

DOMKI GEMINO+ – kąciki zabaw przeznaczone specjalnie do żłobków, przedszkoli oraz centrów terapeutycznych. Produkowane są z litego i fornirowego drewna brzozowego najwyższej jakości. Trwałość produktu osiągana jest m.in. poprzez użycie certyfikowanych materiałów i ich niezwykle starannej obróbce. Więcej informacji o systemie GEMINO+ znajdziesz TUTAJ

Posted in Poradnik, Potrzeby, Terapia, Wspieranie rozwoju, Wyposażenie żłobków